ИПАРД – успешне приче: Хладњача у Јевремовцу сама производи електричну енергију

02/11/2021

Фирму „АБД пром“ у Јевремовцу данас су посетили шеф делегације и амбасадор ЕУ у Србији Емануел Жиофре, министарка за ЕУ интеграције Јадранка Јоксимовић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић и градоначелник Шапца Александар Пајић. Разлог посете је соларна електрана захваљјући којој се ова компанија снабдева електричном енергијом, а која је изграђена из ИПАРД фондова. Фирма се бави производњом и продајом свежег и смрзнутог воћа.

Остварење сна

 Власник и директор „АБД прома“ Александар Јаковљевић је навео да је у иностранству пре доста година видео соларне панеле и да је маштао да то једног дана и сам направи. Прилику је искористио 2019. године, када се појавила могућност да може да аплицира за овакав пројекат код Министарства пољопривреде.

 

„Нисам много размишљао, почео сам да прибављам документацију, што је обиман посао. Међутим, велика олакшица ми је била што су сви објекти имали употребне дозволе одмах по завршетку изградње, а то је био један од услова за аплицирање. Пред крај године сам, међу првима, поднео захтев за овај пројекат. Снага ове соларне електране је приближно 600 киловата. Лети трошимо највише струје, у мају, јуну, јулу, августу и септембру замрзавамо свеже воће и трошимо пет пута више струје него у осталим месецима, али је тада и производња пет пута већа. Тих месеци имамо довољно, а ових осталих имамо вишкове које пласирамо Електропривреди Србије. Важно нам је да имамо енергију за сопствене потребе. Инвестиција није мала. Пре две године је било чудно да улазим у кредит од 72 милиона динара са ПДВ-ом, али то је било на месту. Рок отплате ће бити краћи него што смо предвиђали, зато што је енергија драстично поскупела“, рекао је Александар Јаковљевић.

Емануел Жиофре је изразио велико задовољство због онога што је видео у компанији “АБД пром”. Истакао је да се у овом пројекту види ефекат удруживања снага ЕУ и Србије којима се уводе промене у српској пољопривреди.

За ИПАРД III још више новца

„Овим пројектом су повећане активност и конкурентност ове фирме, а важан је еколошки елемент. ЕУ већ дуго сарађује са Министарством пољопривреде и у оквиру ИПАРД-а смо још одавно издвојили 175 милиона евра. Тај новац ће моћи да генерише инвестиције од укупно 600 милиона евра у пољопривреду. Пошто желимо да урадимо још и више, тренутно разговарамо о наредној фази ИПАРД-а програма за који ћемо издвојити 280 милиона евра. То су све бесповратна средства, која ће са суфинансирањем државе Србије и компанија пружити пољопривреди много више. Разговарамо са Министарством које су то мере које бисмо могли да спроведемо. Ми бисмо волели да се овај новац искористи за унапређење општинске инфраструктура, изградњу руралних путева… Слушаћемо шта пољопривредници кажу, да видимо какви су њихови планови и онда ћемо томе прилагођавати мере.

Постижемо одличне ефекте од када смо кренули са применом ових мера. Извоз у Србији се удвостручио и више од половине тог извоза иде у земље ЕУ и ствари се великом безином мењају на боље. Желимо да будемо сигурни да сви ресурси који су на располагању, сва средства која имамо, стигну до самих пољопривредника како би могли да реализују пројекте, а у циљу да се модернизују, буду конкурентни на тржишту и буду еколошки“, рекао је Емануел Жиофре и похвалио Министарство пољопривреде, на челу са министром Недимовићем, да вредно ради на томе да са убрзају све процедуре.

Шеф Делегације ЕУ је истакао да је све што раде у циљу тога да што боље припреме Србију за чланство у ЕУ. Сматра да Србије треба да буде део евроспке породице како би заједно били јачи.

Акценат на „зеленој“ пољопривреди

Министарка Јадранка Јоксимовић је навела да је 2014. године, када је преузела дужност минстра и националног ИПА координатора, њен први задатак био да ослободе средства из ИПАРД-а (ИПА фондова намењених за развој пољопривреде).

„Прво је требало Управу за аграрна плаћања, која је дуго била у Шапцу, пребацити у Београд, јер је то био услов Европске комисије. То је реализовано 2016. године и ми смо ослободили тих 175 милиона евра за седмогодишњи период, од 2014. до 2020. године. Један од успешних пројеката је овај који је реализовао домаћин и човек са визијом Александар Јаковљевић, који је показо да се не плаши да уђе у процес промене. Тај процес нас чека управо у погледу коришћења обновљивих извора енергије и свега што је Зелена агенда за Европу и Србију“, рекла је Јадранка Јоксимовић.

Министарка је најавила нови седмогодишњи период, 2021. до 2027. када Србији треба да буде доступно 288 милиона евра гранта за пројекте из области пољопривреде, али ће око 40 одсто тих средстава бити намењено подизању учешћа обновљивих извора енергије и “зелене пољопривреде”. Позвала је сва регистрована пољопривредна газдинства да се заинтересују за овај начин производње.

„Свако од људи који аплицира за пројекте добиће велики износ гранта, уз повољне кредите који прате целу финасијску конструкцију. Било би поражавајуће да не радимо заједно на томе“, рекла је Јадранка Јоксимовић.

„ИПАРД III ће посебно обратити пажњу на пројекте који ће се тицати родне равноправности и учешћа жена у пољопривредној производњи. Ми у пројектима који су аплицирани имамо само око 23 одсто жена, а мисим да би то требало да буде много више. Такође, ту су и млади. Отприлике сваки 14. који аплицира за пројекте из области пољопривредне производње има мање од 40 година. Просечна старост власника пољопривредних газдинстава који су аплицирали је 61 година. Мораћемо да подстакнемо младе како би остајали на селу и морамо подстаћи равномеран регионални развој“, рекла је Јадранка Јоксимовић.

Пример за целу Србију

Бранислав Недимовић је истакао да је држава, заједно са ИПАРД-ом успела да са Александром Јаковљевићем реализује његов сан, али да је и сан свих у Министарству да мењају српску пољопривреду, да буде што више извоза и што више профита.

„ИПАРД служи за то да подржи реализацију појединачне инвестиције. Александру Јаковљевићу је трошак електричне енргије био 8 до 10 одсто. Инвестиција ће се вратити за четири године. Век соларних панела је 15 до 20 и он неће имати тај трошак, него ће му то остати као профит. Са друге стране, он је пионир нечега где у техничко – технолошком напретку српску пољопривреду померамо неколико корака напред. Ово ће бити пример за целу Србију. Прошле године људи нису веровали ни у роботизацију у сточарству, сада имамо захтев из Варне да што пре кренемо са новим конкурсима за роботизацију“, рекао је Недимовић.

Говорио је и о новом циклусу српске пољопривреде који иде у смеру дигитализације, како би људи могли само да подносе захтев, али и да контроли предмет. На тај начин ће се убрзати обрада захтева и подићи транспарентност на високи ниво.

 ИПАРД није компликован

Биљана Петровић, директорка Управе за аграрна плаћања, изразила је задовољство што један овакав пројекат може да се види баш у Шапцу.

„Један човек је имао визију, нашао начин како да повећа свој приход и има уштеду енергије. Нас у наредном периоду очекује завршетак позива за Меру 3 и још један позив за Меру 1, односно за улагање у физичку имовину. Пољопривредници и на овом примеру могу да виде да ИПАРД није компликован, да могу да се поднесу захтеви, да се они одобравају и да се враћају врло високи износи и да озбиљно могу да унапреде своју пољопривредну производњу“, рекла је Биљана Петровић.

Шабац много издваја за пољопривреду

Градоначелник Шапца Александар Пајић је истакао да му је драго што је пројекар реализован у Шапцу изазвао овако велику пажњу и што је Александар Јаковљевић могао да оствари свој сан. Подсетио је да је Шабац међу локалним самоуправама које дају највеће подстицаје за пољопривредну производњу у Србији.

„Велики део буџета града издвајамо за подстицаје у пољопривреди. Овај добар пример сарадње са државом, али и са фондовима ЕУ говори да можемо да направимо значајне помаке у квалитету пољопривредне производње. Соларна електрана, коју ово предузеће користи, омогући ће граду Шапцу мању потрошњу електричне енргије из система који сви заједно користимо, а вишак који се овде произведе биће враћен у енрегетски систем Србије. То је још један доказ колико визија једног човека и примери добре праксе могу да утичу на заштиту животне средине и коришћење обновљивих извора енергије. Велико је задовољство што овакве фирме дају пример осталим пољопривредним произвођачима из Мачванског округа који су такође опредељени према Шапцу“, рекао је Александар Пајић.

Преузето са: Глас Подриња

Повежимо се
+381 11 3347 118

Пријавите се на наш билтен још данас како бисмо Вам путем имејла слали све важне информације везане за ИПАРД програме.

    Овај материјал је реализован уз финансијску подршку Европске уније. За његов садржај искључиво је одговоран носилац пројекта (ИПАРД Управљачко тело) и нужно не изражава ставове Европске уније.

    Фотографије коришћене на сајту ipard.gov.rs су достављене од стране власника, док су неке фотографије преузете са www.freepik.com и индикативне су.

    © | Сва права задржана | 2024 | Веб дизајн: Студио Имплицит