Мерa 7 – Диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања
Подршка кроз Меру 7 ИПАРД III програма – Диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања, усмерена је на стварање нових могућности за запошљавање у руралним подручјима, повећање нивоа и обима доступности услуга, те побољшања квалитета живота у руралном подручју.
Корисници Mере 7 су: физичка лица – носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава и имају активан статус; Предузетници и привредна друштва у рангу микро и малих правних лица, који су регистровани у
АПР, у активном су статусу и имају седиште у руралном подручју.
Мера 7 пружа подршку развоју три сектора, и то:
- сектору директног пласмана пољопривреднo – прехрамбених производа и производа домаће радиности (храна, одећа, козметички и хигијенски производи, уметнички предмети и сл.);
- сектору руралног туризма (категорисани смештајни угоститељски објекти чији капацитет не прелази 30 индивидуалних лежајева, по кориснику) и
- сектору услуга малог обима (привредне делатности, као што су разни сервиси за одржавање и поправку: аутомобила, рачунара, разних апарата и уређаја, предмета за личну употребу и образовне услуге и то школа: страног језика, рачунара, вожње, плеса, глуме, музике, сликања, спортских и рекреативних активности и саветодавне услуге у пољопривреди).
Подручје примене: у оквиру сектора руралног туризма и сектора услуга малог обима, инвестирање се спроводи у руралним подручјима, док је у оквиру сектора директног пласмана производа инвестирање дозвољено у насељеним местима која се налазе у урбаном и у руралном подручју.
Подршка се односи на изградњу/реконструкцију и опремање објеката (укључујући набавку и/или опремање возила) за пружање непољопривредне делатности. Прихватљиве инвестиције и трошкови на ведени су у Листи инвестиција и трошкова.
Инвестицијa у постројења и опрему за производњу енергије из обновљивих извора прихватљива је за финансирање само као саставни део пројекта у оквиру свих сектора.
Интензитет бесповратне подршке из јавних извора износи до 60% прихватљивих трошкова инвестиције, који може бити додатно увећан за 10 % за инвестиције младих пољопривредника и произвођача сертификованих органских производа, те додатно увећан за 10% за инвестиције које се односе на управљање отпадним водама и отпадом, коришћење енергије из обновљивих извора или инвестиције у циркуларну економију. Максимални интезитет подршке не може прећи 75%.
Минималне и максималне вредности јавне подршке по пројекту у једном јавном позиву су:
Сектор | Врста и вредност јавне подршке у ЕУР |
---|---|
Сектор директног пласмана производа | Изградња/реконструкција са опремањем објекта: од 5.000 до 300.000 EUR
Само опремање објекта: од 5.000 до 100.000 ЕUR |
Сектор руралног туризма | Изградња/реконструкција/опремање објекта: од 20.000 до 300.000 EUR |
Сектор услуга малог обима | Изградња/реконструкција са опремањем објекта: од 5.000 до 300.000 EUR;
Само опремање објекта: од 5.000 до 200.000 EUR. |
У случају када пројекат обухвата инвестирање у више од једног сектора, минимална вредност јавне подршке биће 20.000 EUR, а максимална 300.000 EUR. Укупна подршка из ИПАРД III програма кроз Меру 7 по кориснику: 600.000 EUR.