Мера 7

Мерa 7 – Диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања

Подршка кроз Меру 7 ИПАРД III програма – Диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања, усмерена је на стварање нових могућности за запошљавање у руралним подручјима, повећање нивоа и обима доступности услуга, те побољшања квалитета живота у руралном подручју.

Корисници Mере 7 су: физичка лица – носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава и имају активан статус; Предузетници и привредна друштва у рангу микро и малих правних лица, који су регистровани у

АПР, у активном су статусу и имају седиште у руралном подручју.

Мера 7 пружа подршку развоју три сектора, и то:

  • сектору директног пласмана пољопривреднo – прехрамбених производа и производа домаће радиности (храна, одећа, козметички и хигијенски производи, уметнички предмети и сл.);
  • сектору руралног туризма (категорисани смештајни угоститељски објекти чији капацитет не прелази 30 индивидуалних лежајева, по кориснику) и
  • сектору услуга малог обима (привредне делатности, као што су разни сервиси за одржавање и поправку: аутомобила, рачунара, разних апарата и уређаја, предмета за личну употребу и образовне услуге и то школа: страног језика, рачунара, вожње, плеса, глуме, музике, сликања, спортских и рекреативних активности и саветодавне услуге у пољопривреди).

Подручје примене: у оквиру сектора руралног туризма и сектора услуга малог обима, инвестирање се спроводи у руралним подручјима, док је у оквиру сектора директног пласмана производа инвестирање дозвољено у насељеним местима која се налазе у урбаном и у руралном подручју.

Подршка се односи на изградњу/реконструкцију и опремање објеката (укључујући набавку и/или опремање возила) за пружање непољопривредне делатности. Прихватљиве инвестиције и трошкови на ведени су у Листи инвестиција и трошкова.

Инвестицијa у постројења и опрему за производњу енергије из обновљивих извора прихватљива је за финансирање само као саставни део пројекта у оквиру свих сектора.

Интензитет бесповратне подршке из јавних извора износи до 60% прихватљивих трошкова инвестиције, који може бити додатно увећан за 10 % за инвестиције младих пољопривредника и произвођача сертификованих органских производа, те додатно увећан за 10% за инвестиције које се односе на управљање отпадним водама и отпадом, коришћење енергије из обновљивих извора или инвестиције у циркуларну економију. Максимални интезитет подршке не може прећи 75%.

Минималне и максималне вредности јавне подршке по пројекту у једном јавном позиву су:

Сектор Врста и вредност јавне подршке у ЕУР
Сектор директног пласмана производа Изградња/реконструкција са опремањем објекта: од 5.000 до 300.000 EUR

Само опремање објекта: од 5.000 до 100.000 ЕUR

Сектор руралног туризма Изградња/реконструкција/опремање објекта: од 20.000 до 300.000 EUR
Сектор услуга малог обима Изградња/реконструкција са опремањем објекта: од 5.000 до 300.000 EUR;

Само опремање објекта: од 5.000 до 200.000 EUR.

У случају када пројекат обухвата инвестирање у више од једног сектора, минимална вредност јавне подршке биће 20.000 EUR, а максимална 300.000 EUR. Укупна подршка из ИПАРД III програма кроз Меру 7 по кориснику: 600.000 EUR.

Повежимо се
+381 11 3347 118

Пријавите се на наш билтен још данас како бисмо Вам путем имејла слали све важне информације везане за ИПАРД програме.

    Овај материјал је реализован уз финансијску подршку Европске уније. За његов садржај искључиво је одговоран носилац пројекта (ИПАРД Управљачко тело) и нужно не изражава ставове Европске уније.

    Фотографије коришћене на сајту ipard.gov.rs су достављене од стране власника, док су неке фотографије преузете са www.freepik.com и индикативне су.

    © | Сва права задржана | 2024 | Веб дизајн: Студио Имплицит