Podrška poljoprivrednicima kroz IPARD III program otpočela je otvaranjem poziva za Meru 1 koja podrazumeva investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava. Poziv je otvoren do 24. maja, a tim povodom u Novom Sadu je, u organizaciji kancelarije „EU INFO POINT“, održana treća po redu info sesija za poljoprivrednike na kojoj su učestvovali predstavnici Delegacije Evropske unije u Srbiji i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Laslo Andraš, programski menadžer u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, naglasio je da je ovo treći ciklus sprovođenja IPARD programa, instrumenta za pretpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja, a drugi u kome Republika Srbija učestvuje. IPARD II programski ciklus u kome je Srbiji bilo na raspolaganju 175 miliona evra iz budžeta Evropske unije se privodi kraju.
„Interesovanje poljoprivrednika za IPARD je veliko i uvek prevazilazi raspoloživi budžet. U IPARD III programskom ciklusu imamo značajno veći finansijski doprinos EU koji iznosi 288 miliona evra. Uz nacionalno kofinansiranje imamo 380 miliona evra direktne podrške srpskoj poljoprivredi. Uslovi koje je neophodno ispuniti, kao i potrebna dokumentacija su jasno propisani, a EK i institucije Republike Srbije su tu da obezbede transparentan sistem kako bi sredstva stigla u prave ruke, kao i dovoljno vremena da se poljoprivrednici pripreme za apliciranje za podsticajna sredstva“, rekao je Arendaš.
Rastko Cenić iz Odeljenja za upravljanje IPARD programom – IPARD Upravljačko telo, predstavio je IPARD mere, kao i novi pravilnik za sprovođenje Mere 1 – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, u kome su detaljno propisani opšti i posebni uslovi za ostvarivanje prava na IPARD podsticaje, kao i posebni uslovi za ostvarivanje prava za nabavku traktora.
„Ispunjenost neophodnih standarda i posebnih uslova koji se odnose na sektor proizvodnje će se posmatrati na kraju investicije. Imamo i nove sektore poput ribarstva i podsektore poput proizvodnje rasada u sektoru povrća. Lista prihvatljivih investicija obuhvata gotovo sve investicije neophodne za primarnu poljoprivrednu proizvodnju i postavljena je tako da podržava uvođenje novih, inovativnih tehnologija. Već sada su prihvatljive investicije u dronove i specijalizovana vozila“, rekao je Cenić i podsetio prisutne na javne pozive planirane do kraja tekuće godine.
Nataša Pantić, načelnica Odeljenja za odobravanje projekata iz programa međunarodnih podsticaja poljoprivredne politike Uprave za agrarna plaćanja – IPARD agencije, istakla je da je procedura ostvarivanja prava na IPARD III podsticaj na osnovu stečenog iskustva krajnje pojednostavljena i na taj način je poljoprivrednicima olakšan pristup sredstvima EU i ubrzana procedura isplate sredstava.
„IPARD agencija je na sebe preuzela značajan deo tereta prikupljanja dokumentacije, poslovni plan je automatizovan i sadržaj ponude značajno je redukovan. Sa predstavnicima Evropske komisije i dalje radimo na jednostavnijem sistemu ponuda“, najavila je Pantić i dodala da je IPARD taj koji pravi razliku, što se može videti i na terenu.
Darko Cicmil, iz Sektora za kontrolu na licu mesta Uprave za agrarna plaćanja – IPARD agencije, uputio je korisnike u načine ispravljanja tehničkih nedostataka koji se mogu javiti prilikom kontrole na licu mesta.
„Zbog same efikasnosti procesa savetujemo budućim korisnicima da daju ovlašćenje članu porodice koji je upućen u poslovanje, ukoliko je vlasnik gazdinstva odsutan“, rekao je Cicmil i naglasio da investicija koja je realizovana, treba i da bude u funkciji u vreme kontrole pre isplate sredstava. Pojasnio je i novine novog ciklusa koje se odnose na način prijave skrivenih radova i specifičnosti kontrole nakon isplate sredstava.
Aleksandra Milić iz Sektora za odobravanje plaćanja podsticaja je potencijalne korisnike uputila u mogućnost avansne isplate sredstava, kao i na novu odredbu o vraćanju bankarske garancije nakon finalne isplate.
„Veliko pojednostavljenje procesa odobravanja avansne, a pre svega konačne isplate predstavlja činjenica da se neće vršiti provera porekla robe što je i za Agenciju i za korisnike predstavljalo veliko opterećenje“, rekla je Milić i uputila prisutne u novu odredbu o usklađenosti skladišnih kapaciteta objekata sa obimom biljne proizvodnje.
Evropska unija će biti glavni partner Sajma poljoprivrede u Novom Sadu, a IPARD program će biti u fokusu ove velike manifestacije.