Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) predstavlja pomoć državama kandidatima za članstvo i državama u statusu kandidata da proces stabilizacije i pridruživanja sprovedu u skladu sa njihovim specifičnostima.
Prioritetna oblast poljoprivreda i ruralni razvoj, namenjena je zemljama kandidatima sa ciljem pripreme za implementaciju i upravljanje Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU (eng. Common Agricultural Policy).
U okviru instrumenta za pretpristupnu pomoć IPA III za period 2021-2027, koja se primenjuje od 1. januara 2021. godine, nalazi se i poseban program za podršku u oblasti ruralnog razvoja.
Odlukom EK broj S(2022)1537 od 09. marta 2022. godine usvojen je IPARD III program Republike Srbije za period 2021 – 2027. godine. Finansijski doprinos EU za IPARD III program povećan je u odnosu na prethodni programski period i iznosi 288 miliona evra. Očekuje se da će ova podrška EU, zajedno sa nacionalnim i privatnim doprinosom korisnika, rezultirati investicijama u srpski agrar od preko 580 miliona evra.
Mogućnosti finansiranja IPARD III programa će doprineti dostizanju tematskog prioriteta: „doprinos sigurnosti i bezbednosti snabdevanja hranom i održavanju raznovrsnih i održivih poljoprivrednih sistema u živopisnim ruralnim zajednicama i na selu“.
IPARD III program doprineće dostizanju sledećih ciljeva:
Ciljevi bi trebalo da budu ostvareni razvojem ljudskog i fizičkog kapitala, povećanjem bezbednosti hrane i sposobnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora da se nosi sa pritiskom konkurencije, kao i progresivnim usklađivanjem sektora sa standardima EU, posebno onima koji se tiču higijene i životne sredine, vodeći računa o uravnoteženom teritorijalnom razvoju ruralnih područja.
IPARD II program je instrument za pretpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja za programski period od 2014. do 2020. godine, kojim se pruža investiciona podrška od 175 miliona evra, namenjena jačanju konkurentnosti sektora proizvodnje i prerade hrane koja će pomoći postepenom prilagođavanju standardima Evropske unije u oblastima higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja i zaštite životne sredine, kao i diverzifikacije ruralne ekonomije. Kroz ovaj program zemlje kandidati se pripremaju za članstvo u Evropske unije i za korišćenje sredstava iz Evropskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EAFRD).
IPARD II program odobrila je Evropska unija i usvojen je zaključkom Vlade Republike Srbije. Sprovodi ga Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprava za agrarna plaćanja.
IPARD podrška je prva pomoć ove vrste koja je namenjena direktno korisnicima, odnosno poljoprivrednim proizvođačima – pravnim i fizičkim licima, kojim su obuhvaćeni sledeći regioni: Beogradski region, region Vojvodina, region Šumadija i Zapadna Srbija i region Južne i Istočne Srbije