U okviru kampanje „Za naša polja – EU za poljoprivredu“, koju zajedno sprovode Delegacija EU u Srbiji i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uz podršku projekta tehničke pomoći Evropske unije ”Jačanje kapaciteta za usklađivanje sa pravnim tekovinama EU u oblasti poljoprivrede, ruralnog razvoja, bezbednosti hrane, veterinarske i fitosanitarne politike” danas je na 88. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu održana konferencija „IPARD III program – šta tu ima za mene?”
Konferecija ima za cilj podizanje svesti o podršci EU u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja i uspostavljanje bolje komunikacije, prenosa znanja i iskustava među učesnicima, kao i uspostvaljanje novih poslovnih šansi.
O rezultatima sprovođenja i značajnim novinama i prilikama koje je u razvoj srpske poljoprivrede uneo IPARD programa govorila je Biljana Petrović, direktorka Uprave za agrarna plaćanja (IPARD agencije).
O intenzivnom radu Ministarstva poljoprivrede na pripremi IPARD III programa čija će finalna verzija uskoro biti poslata Evropskoj komisiji na usvajanje, govorila je Jasmina Miljković, načelnik Odeljenja za upravljanje IPARD programom (Upravljačko telo IPARD programa). Sprovođenje će uslediti nakon reakreditacije mera, dok će u se u narednom periodu realizovati sredstva preostala od prethodnih javnih poziva IPARD II programa.
Nove mere IPARD III programa, kao i nove sektore i uslove u merama koje se već sprovode predstavio je Slobodan Živanović, rukovodilac Grupe za programiranje mera za unapređenje konkurentnosti i lokalnog ruralnog razvoja, Sektor za ruralni razvoj. On je naglasio da je okvirni budžet novog programskog ciklusa 288 miliona evra.
Centralnii deo konferencije bio je posvećen iskustvima korisnika koji su svoje podsticaje ostvarili u okviru IPARD programa.
Dvadesetšestogodišnji Matija Perčić iz okoline Subotice odlučio se da ostane na porodičnom gazdinstvu i nastavi tradiciju bavljenja poljoprivredom -ratarstvom i tovom junadi simentalske i aberdin angus rase. U okviru Mere 1 – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, nabavio je telehendler koji je umnogome olakšao posao na gazdinstvu.
„Vrednost investicije bez PDV-a je bila 6,9 miliona dinara i odobren mi je povraćaj od 65 odsto. Mašinu smo nabavili preko kredita banke, koji je vraćen nakon isplate pov podsticaja “, priča Matija i napominje da su sva rešenja od Ministarstva stigla u propisanim rokovima. Matija Pejčić je odlučio da dalje ulaže u porodično gazdinstvo.
Iskustva u ostvarivanju prava na IPARD podršku u okviru Mere 3 (Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva) porodične kompanije Z.A. Fruit, koja je snovana u Koceljivi 2000. godine, predstavio je Dragan Matić, menadžer proizvodnje.
„Realizacijom nabavke mašine za sortiranje preko Mere 3 IPARD II programa ostvarili smo veliku dobit. Podigli smo kvalitet našeg proizvoda na viskok nivo, povećali kapacitet naše proizvodnje, ostvarili uštedu zahvaljuju povratu uloženih finansijskih sredstava. Kupci prilikom obilaska naših proizvodnih pogona, kada vide da smo ostvarili nabavku opreme preko IPARD programa veoma pozitivno reaguju“, rekao je Matić i naglasio da sama procedura nije bila komplikovana i da su je lako „prošli“ uz pomoć konsultantske kuće, kao i da da je inspekcija koja je dolazila na proveru bila korektna. I ova kompanija planira da svoj razvoj nastavi uz pomoć IPARD programa. Kompanija Z.A. Fruit se bavi otkupom, zamrzavanjem, preradom i izvozom smrznutog voća, prvenstveno maline, kupine, jagode, višnje i šljive i u svom sastavu ima dve fabrike, locirane u najznačajnijim voćarskim krajevima Srbije – u Koceljevi i Kotraži.