Danas su u prostorijama EU Infocentra u Beogradu potencijalnim korisnicima predstavljene mogućnosti koje IPARD program nudi u novom programskom ciklusu. Od predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Delegacije Evropske unije u Srbiji, dobili su praktične savete kako da na što bolji i jednostavniji način dođu do IPARD podrške. Posebna pažnja bila je usmerena na aktuelni javni poziv u okviru Mere 1 koji je namenjen podršci investicijama u izgradnju i opremanje objekata u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i podizanje proizvodnih zasada voća i matičnih zasada voća i grožđa.
Laslo Andraš, programski menadžer u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, naglasio je da je ovo treći ciklus sprovođenja IPARD programa, instrumenta za pretpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja. Srbija nije učestvovala u prvom ciklusu, dok se drugi ciklus u kome je Srbiji na raspolaganju bilo 175 miliona evra iz budžeta EU privodi kraju ove godine.
„Finansijski doprinos EU za IPARD III program povećan je u odnosu na prethodni programski period i iznosi 288 miliona evra, što uz nacionalno kofinansiranje dostiže sumu od oko 380 miliona evra direktne podrške agraru Republike Srije. Ovo je jedinstven vid podrške, namenjena direktno korisnicima, odnosno poljoprivrednim proizvođačima, pa su benefiti IPARD programa u Srbiji neupitni. Ostvarite investiciju, i još dobijete povrat novca za tu investiciju – i to ne kroz zajmove ili kredite, već su u pitanju bespovratna sredstva”, rekao je on i naglasio da se program sprovodi kroz indirektno upravljanje i da ga realizuju institucije Republike Srbije, koje su prošle proces akreditacije.
„Od ponuđenih 13 mera koje je Evropska komisija stavila na raspolaganje zemljama kandidatima za članstvo u EU, Republika Srbija se odlučila da sprovede sedam mera u okviru IPARD III programa- četiri koje su bile dostupne i u prethodnom ciklusu, i još tri, koje su u procesu akreditacije“, naglasio je Andraš.
Rastko Cenić iz Odeljenja za upravljanje IPARD programom – IPARD Upravljačko telo, predstavio je IPARD mere, kao i novi pravilnik za sprovođenje Mere 1 – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, u kome su detaljno propisani opšti i posebni uslovi za ostvarivanje prava na IPARD podsticaje, kao i posebni uslovi za ostvarivanje prava za nabavku traktora.
„Novina IPARD III programskog cilusa je da će se ispunjenost posebnih uslova koji se odnose na sektor proizvodnje posmatrati na kraju investicije, što će otvoriti put većem broju korisnika ka IPARD podršci. Takođe, Lista prihvatljivih investicija i troškova je široko postavljena i obuhvata gotovo sve investicije neophodne za primarnu poljoprivrednu proizvodnju“, rekao je Cenić i podsetio prisutne na javne pozive planirane do kraja tekuće godine i pozvao ih da podnesu zahteve na tekući, prvi javni poziv u okviru Mere 1, koji je namenjen podršci investicijama u izgradnju i opremanje objekata u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i podizanje proizvodnih zasada voća i matičnih zasada voća i grožđa.
„Za ovaj javni poziv opredeljena je suma od oko 41 milion evra, a rok za podnošenje zahteva je do 24. maja 2024. godine. Visina podsticaja iznosi od 60 odsto do 75 odsto prihvatljivih troškova investicije, u zavisnosti od toga da li je podnosilac mladi poljoprivrednik, ili proizvođač sertifikovanih organskih proizvoda, da li se poljoprivredno gazdinstvo nalazi u planinskom području, ili je investicija vezana za upravljanje otpadom i otpadnim vodama, kao i proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora“, rekao je Cenić i dodao da minimalna podrška može da bude 20.000 evra, a maksimalna milion evra. U okviru IPARD III programskog perioda jedan korisnik može da ostvari maksimalno dva miliona evra podrške.
Nataša Pantić, načelnica Odeljenja za odobravanje projekata iz programa međunarodnih podsticaja poljoprivredne politike Uprave za agrarna plaćanja – IPARD agencije, istakla je da je IPARD agencija iskoristila dosadašnja iskustva u sprovođenju programa kako bi u tekućem IPARD ciklusu što više pojednostavila proceduru ostvarivanja prava na podsticaj, ubrzala proces obrade zahteva i olakšala poljoprivrednicima pristup sredstvima EU
„U ovom trenutku sa predstavnicima Evropske komisije radimo na jednostavnijem sistemu ponuda“, najavila je Pantić i dodala da je IPARD taj koji pravi razliku, što se može videti i na terenu, te je neophodno je što bolje iskoristiti sredstva koja Srbiji stoje na raspolaganju.
„Na na početku samog procesa korisnici treba da naprave dobru analizu i samoprocenu, a potom se pripreme što potpuniji zahtev za odobravanje projekta“, dodala je Pantić i skrenula pažnju da je jedna od čestih grešaka poljoprivrednika podnošenje nekompletne projektne dokumentacije.
Biljana Isaković iz Sektora za odobravanje plaćanja podsticaja, takođe je dala nekoliko korisnih saveta budućim IPARD korisnicima. Skrenula je pažnju na poštovanje propisanih rokova i neophodnost realzacije plaćanja u skladu sa odobrenim ponudama. Po njenim rečima uočeno je da aplikanti često koriste srednji kurs evra Narodne banke Srbije, umesto onaj koji propisuje Evropska komisija, kao i da ne navedu svrhu uplate. Naglasila je da je velika novina u ovom programskom ciklusu da se neće proveravati poreklo robe i da će kapaciteti skladišnih objekata morati da budu usklađeni sa obimom proizvodnje.
„Kako bi ostvario pravo na konačnu isplatu IPARD podsticaja, korisnik treba da dokaže da je zadržao kriterijume na osnovu kojih je ostvario bodove i prednost u procesu bodovanja i rangiranja“, rekla je Isaković.
Dejan Cerovina, iz Sektora za kontrolu na licu mesta Uprave za agrarna plaćanja – IPARD agencije, naglasio je da su korisnici IPARD podsticaja vrlo brzo savladali za njih novi koncepte kontrole na licu mesta i da su mahom primećene tehničke greške koje se daju lako ispraviti. Posavetovao sve korisnike IPARD sredstava da daju ovlašćenje članu porodice koji je upućen u poslovanje, imajući u vidu da se gubi vreme i prolongira proces, ukoliko vlasnik gazdinstva nije prisutan u trenutku kada bi trebalo da se obavi redovna kontrola.
„Upravo je IPARD promenio pravila igre i sve veći broj poljoprivrednih proizvođača i prerađivača, umesto da nabavlja polovnu opremu i mehanizaciju, uz podršku programa, uvodi novu i naprednu tehnologiju proizvodnje“, zaključio je Cerovina.
Više na https://europa.rs/ipard-saveti-i-podsticaji/
Foto: EU Infocentar