Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Milica Đurđević izjavila je danas, u okviru „EU nedelje mogućnosti“ tokom dana koji je posvećen poljoprivredi, da će MPŠV nastaviti da ulaže velike napore kako bi sredstva iz IPARD fonda dospela do krajnjih korisnika i bili ostvareni još bolji rezultati po pitanju odobravanja i isplate IPARD projekata.
U Republici Srbiji trenutno se sprovodi IPARD II program za period 2014 – 2020. u okviru kog su akreditovane četiri mere, a u toku su i završne aktivnosti za početak primene IPARD III programa, navela je Đurđević.
Kroz Meru 1 se podržava primarna proizvodnja na poljoprivrednim gazdinstvima, kroz Meru 3 unapređuju prerađivački kapaciteti, dok se kroz Meru 7 investira u ruralni turizam. Takođe, kroz Meru 9 podržavaju se aktivnosti koje doprinose boljem sprovođenju IPARD programa, ali i osnaživanju državne administracije, podsetila je Đurđević.
Kada je reč o postignutim rezultatima u sprovođenju IPARD II programa, zaključno sa 20. junom 2023. godine, u okviru 13 javnih poziva raspisanih za investicione mere, isplaćeno je ukupno 763 IPARD projekta u iznosu od 65,1 milion evra, od čega doprinos EU iznosi 48,8 miliona evra, rekla je Đurđević na skupu koji je organizovan na Novosadskom sajmu.
„U EU nedelji mogućnosti Ministarstvo poljoprivrede staviće akcenat na IPARD program koji se trenutno sprovodi u Srbiji, a njegov glavni cilj je podrška poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima da modernizuju i povećaju produktivnost u sektoru poljoprivrede, ali i da poboljša kvalitet života u ruralnom području“, istakla je Đurđević.
Đurđević je kazala da je Ministarstvo je preduzimalo aktivnosti koje se pre svega odnose na uvođenje mogućnosti avasnog plaćanja kroz izmene Zakona o poljoprivredi, koje je, prema njenim rečima, trebalo da omogući korisnicima da brže dođu do finansijskih sredstava kako bi realizovali započete investicije.
„U ovoj godini po pitanju ubrzavanja iskorišćenosti i apsorpcije IPARD sredstava, Ministarstvo je počelo sa primenom indeksacije cena koja daje veliku podršku i pomoć korisnicima da lakše prebrode negativne efekte inflacije i porast cena na tržištu“, rekla je Đurđević.
U toku su završne aktivnosti za početak primene IPARD III programa koji bi trebalo da krene sa realizacijom i prvim javnim pozivima u četvrtom kvartalu ove godine, a u okviru tog programa u narednih nekoliko godina korisnicima će biti na raspolaganju još 288 miliona evra bespovratnih sredstava EU, najavila je Đurđević.
„Želim da ohrabrim sve poljoprivrednike da intenzivnije učestvuju u javnim pozivima koji će biti raspisani u okvriu IPARD III programa koji je omogućio i intenzivniju finansijsku podršku posebno za mlade poljoprivrednike, sertifikovane proizvođače organske hrane i investicije u obnovljive izvore energije“, kazala je Đurđević.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva naglasila je da je posvećenost EU podršci poljoprivrednom sektoru Srbije utrla put za povećanu produktivnost, održivost i inovacije.
Korišćenjem IPARD sredstava, srpski poljoprivrednici su dobili pristup savremenim tehnologijama, visokokvalitetnoj opremi i naprednim poljoprivrednim praksama, navela je Halačeva.
Milorad Radović je rekao da je saradnja Grada Novog Sada i Evropske unije do sada bio plodonosan, a pre svega je istakao značajan napredak infrastrukture, naglasio je član Gradskog veća za privredu, grad Novi Sad.
Tokom pet dana EU nedelje mogućnosti održava se više od 120 informativnih sesija i panela, a zainteresovani će moći da saznaju kako da konkurišu za programe, projekte i fondove EU.
U danu posvećenom poljoprivredi i IPARD programu održana su tri panela i infosesije.
Panel posvećen iskustvima sprovođenja IPARD programa pod nazivom „Poljoprivreda u Srbiji – iskustva korisnika IPARD programa“, predstavio je iskustva kaorinsika Milana Plavšića u ostvarivanju prava na IPARD podršku za nabavku novog traktora, ali i iskustva IPARD operativne strukture u sprovođenju programa. Jasmina Miljković, šef Upravljavljačkog tela IPARD programa i Lazar Popović, pomoćnik direktora Sektora za pravne i opšte poslove Uprave za agrarna plaćanja – IPARD agencije govorili su o neophodnim preduslovima i spremnosti Republike Srbije za sprovođenje IPARD programa, kao i rezultatima implementacije.
Mera 1 – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, namenjena primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, Mera 3 – Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva, koja podstiče ulaganja u prehrambeni sektor I Mera 7 – Diversifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja koja ima za cilj diversifikaciju poljoprivrednih aktivnosti, osnivanje malih preduzeća i otvaranje radnih mesta u ruralnim područjima.
Predstavljene su i mogućnosti nove Mere 4 – Agro-ekološko-klimatska mera i organska proizvodnja koja pruža doprinos održivom upravljanju prirodnim resursima i prilagođavanju klimatskim promenama i njihovom ublažavanju primenom metoda poljoprivredne proizvodnje koje su u skladu sa zaštitom i poboljšanjem životne sredine.
Završni panel pod nazivom „Kako se prijaviti za sredstva IPARD – kako popuniti prijavu? Koje su uobičajene greške u prijavi i kako ih izbeći?“ je bio dobra prilika da potencijalni korisnici na osnovu iskustva sprovođenja prethodnog ciklusa saznaju kako se priprema kvalitetan zahtev za odobravanje projekata i odobravanje isplate, ali i kako se pripremiti za kontrolu na licu mesta. Bilo je reči o sprcifičnostima svake faze postupka koji se vodi pred IPARD agencijom i to iz viuzure predstavnika operativnih sektora: Nataše Pantić, načelnik Odeljenja za za odobravanje projekata iz programa međunarodnih podsticaja poljoprivredne politike, Aleksandre Milić, Sektor za odobravanje isplate i Nebojše Stolića, Sektor za kontrolu na licu mesta.
Nataša Pantić je naglasila da je najpre neophodno dobro uraditi samoprocenu mogućnosti i prihvatljivost za stanovišta programa. Svi koraci IPARD postupka su jako dobro vođeni i korisnici ne treba da se plaše same procedure, jer se rezultat na kraju isplati. Nekompletan zahtev najviše otežava proceduru, a korisnici posebnu pažnju treba da posvete poštovanju rokova, jer se te greške teško ispravljaju. Rad uprave je živ organizam i predstavlja neprestano prilagođavanje nastalim preprekama kako bi se proces što više olakšo u korist korisnika sredstava.
Nebojša Stolić je pojasnio vrste kontrole koje se odvijaju tokom životnog ciklusa projekta – redovne kotrole i dopunske i onlajn kontrole i kontrole na licu mesta. Pojasnio je šta je neophodno pripremiti za svaku fazu kontrole i kako korisnici da dočekaju kontrolu na licu mesta.
Aleksandra Milić je pojasnila da je pristup IPARD fondovima omogućen i tokom realizacije investicije kroz avansnu isplatu 50% odobrenih sredsatva uz bankarsku garanciju. Ona je korisnicima dala smernice za pripremu što boljeg zahteva za isplatu sredstava uloženih u nabavku mehanizacije, a posebno za izgradnju koja predstavlja složeniji proces. Podsetila je da je poslednjom izmenom pravilnika za sprovođenje IPARD mera uvedena mogućnost indeksacije cena i objasnila da se na ovaj način prevazilazi problem promene cena na tržištu.
EU nedelja mogućnosti je jedinstvena serija događaja koji pružaju građanima Srbije priliku da po prvi put na jednom mestu saznaju sve što ih zanima o dostupnim fondovima i iskoriste prilike za realizaciju svojih ideja.
Sesije i debate se održavaju u tri grada: Beogradu, Nišu i Novom Sadu i obuhvata različite oblasti – Ekonomiju, biznis, obrazovanje, mlade, sport, kulturu, medije, civilno društvo, lokalni razvoj, zelenu tranziciju, poljoprivredu.
Biće predstavljene brojne mogućnosti za preduzetnike, privrednike, poljoprivrednike, studente, učenike, nastavnike, inovatore, institucije, lokalne samouprave, medije udruženja građana i druge organizacije.
EU nedelju mogućnosti partnerski organizuju Delegacija EU u Srbiji i Vlada Srbije a među glavnim učesnicima tog važnog događaja bili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, ministri Tanja Miščević, Nikola Selaković, Tomislav Žigmanov, Đorđe Milićević, kao v.d ministra prosvete, šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre.
Više informacija možete naći na sajtu https://mogucnosti.eu a sve sesije posvećene današnjim temama pogledajte na platformi koja se nalazi na ovom sajtu.