Vrata Novosadskog sajma otvorena su od 9 časova za sve posetioce Poljoprivrednog sajma, koji se ove godine održava po 88. put. Otvaranju sajma prisustvovali su visoki čelnici grada i države, uz zvanice ambasada i izlagača iz Rusije, Belorusije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bugarske.
„Čestitam Novosadskom sajmu što je posle nepune dve godine uspeo da organizuje jedan od najuglednijih sajmova u Evropi, a ova priredba je dokaz da život mora da se nastavi dalje i da moramo naučiti da živimo s virusom kovid-19 i da uložimo dodatne napore da vakcinacija bude uspešnija kako bi se stvorili uslovi za dalji uspešan razvoj ekonomije i poljoprivrede i svih drugih sektora, rekla je ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić prilikom otvaranja 88. međunarodnog poljoprivrednog sajma, 53. međunarodnog sajma lova i ribolova i Sajma ekologije.
„Sigurna sam da će ovih nedelju dana Srbija biti centar regiona kad je reč o poljoprivrednoj i prehrambenoj industriji koja je od izuzetnog značaja za rast BDP Srbije, s obzirom na to da je na ovoj prestižnoj manifestaciji prisutno više od 800 izlagača iz Srbije i 17 zemalja sveta“, rekla je Matić i naglasila da je Novosadski sajam uspešno organizovanim septembarskim sajmovima potvrdio višedecenijski visok rejting, kao i to da je izgradio sajamsku manifestaciju kojom se Srbija ponosi jer je prepoznatljiva u regionalnim, evropskim i svetskim okvirima.
„Najveće zadovoljstvo je to što se veliki broj kompanija upravo na ovom Sajmu upoznao s tržištem Srbije, što su mnogi ugovori o saradnji potpisani baš na ovom prostoru i nadam se da će tako biti i sada, da će se mnoge kompanije, koji sad prvi put izlažu na Novosadskom sajmu i u našoj zemlji, vratiti i trajno zadržati na našem tržištu“, istakla je Tatjana Matić.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović ocenio je da je, u okolnostima pandemije korona virusa, s kojim ceo svet živi duže od godinu dana, otvaranje Sajma veliki dan.
„To se ne odnosi samo na organizatore već i na sve one koje Sajam okuplja i koji mu se decenijama raduju: poljoprivrednike, vlasnike poljoprivrednih gazdinstava, privrednike, kompanije… sve čije su delatnosti vezane za poljoprivredu, kao i za izlagače iz inostranstva“, rekao je Mirović i izrazio uverenje da će ovaj Sajam, zbog izazova pandemije biti simbol povratka u uobičajene tokove života i rada.
„Raspolažemo sa ne malim privrednim resursima i proizvođačkim kapacitetima, imamo i vekovnu tradiciju u poljoprivredi koja je jedna od najvažnijih grana privrede u Vojvodini i Srbiji, što, naravno, određuje odnos Pokrajinske vlade prema agraru. Od 2016. godine značajno je povećan agrarni budžet, a više je i oblasti poljoprivrede koji se subvencionišu, poput sistema za navodnjavanje, proširenje stočarskih farmi, pogona za preradu voća i povrća, podizanje protivgradnih mreža i plastenika za organsku proizvodnju. Posebno je važna podrška mladima da ostanu u ruralnim sredinama, a za tu demografsku obnovu smo samo ove godine uložili 200 miliona dinara, zaključio je Mirović i najavio da će u naredne dve godine u Vojvodini biti izgrađen potpuno automatizovani sistem za odbranu od grȁda. Pored radarskog centra na Fruška gora koji je u funkciji, u izgradnju radarskih centara Samoš i Bajša biće uloženo 1,4 milijarde dinara.
„To potvrđuje naš ponos prema poljoprivredi čija svojevrsna kruna i Međunarodni poljoprivredni sajam, koji na zajedničku radost otvaramo po 88. put, uz 53. međunarodni sajam lova i ribolova i Sajam ekologije“, rekao je Mirović.
Češka je zemlja partner Poljoprivrednog sajma, a ambasador Češke Republike u našoj zemlji Tomaš Kuhta istakao je da je organizovanje ove manifestacije na tradionalan način, uz prisustvo izlagača i posetilaca, izuzetan korak.
„Češka Republika prepoznaje Zapadni Balkan, posebno Srbiju, kao značajnu zemlju u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije. Od 2017. godine na ovoj priredbi imamo nacionalni štand jer, baš kao i druge zemlje, prepoznajemo Sajam u Novom Sadu kao idealno mesto za razvijanje postojeće i ostvarenja nove saradnje, rekao je Kuhta.
„Poljoprivredna proizvodnja je jedan od značajnih činilaca u BDP-u Republike Srpske, a Srbija je naš najveći spoljnotrgovinski partner i najveći investitor. Očekujem da će privrednici iz Srpske iskoristiti Sajam za nova iskustva i nove poslove, ali i da se upoznaju sa znanjima i iskustvima mnogo moćnijih i većih ekonomija, rekao je predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
„Ovakvi skupovi imaju veliki uticaj na razvoj ekonomije ne samo Novog Sada već i mnogo šire. Grad Novi Sad snažno podržava organizaciju Međunarodnog poljoprivrednog sajma i iz godine u godinu povećava sredstva u budžetu za podršku poljoprivrednicima, a posebno mladima“, rekao je zamenik gradonačelnika Novog Sada Milan Đurić.
„Otvarajući najveći i najlepše priredbe na Novosadskom sajmu, ne samo da mislimo na zdravlje ljudi i sredine u kojoj živimo već i privrede kojoj na ovaj način udahnjujemo novi život . U ovim specifičnim okolnostima, zahvaljujući uzajamnom poverenju i podršci, okupili smo izlagače iz 17 zemalja sveta, uspeli smo da sve poznate segmente ovih sajmova organizujemo na tradicionalan način u realnom prostoru sajmišta. Zahvaljujem se svima koji su nam pružili podršku da priredba bude baš ovakva kakva je i želim uspešno poslovanje svim učesnicma“, rekao je generalni direktor Novosadskog sajma Slobodan Cvetković.