U sali Kulturno-obrazovnog centra u Bogatiću, u organizaciji Opšteg udruženja preduzetnika Bogatić, održan je skup na kom je Biljana Petrović, direktorka Uprave za agrarna plaćanja, poljoprivrednicima iz Mačve približila subvencije koje mogu ostvariti iz budžeta Republike Srbije, ali i međunarodnih izvora, poput IPARD programa i Projekta konkurentne poljoprivrede Srbije, koji Ministartvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede realizuje u saradnji sa Svetskom bankom.
„U Mačvi je najviše zastupljeno stočarstvo, pa poljoprivrednike ovog kraja interesuju pre svega podsticaji vezani za ovaj vid poljoprivredene proizvodnje. Prvo što mogu da ostvare jeste podsticaj za nabavku grla u visini od 50 do 65 posto vrednosti investicije, u zavisnosti da li je gazdinstvo u razvijenom ili nerazvijenom području. Neophodno je, između ostalog, dostaviti overen i potpisan kupoprodajni ugovor zaključen između kupca i prodavca i dokaze o izvršenom plaćanju, koje mora da se izvrši preko računa. Kada te životinje počnu sa reprodukcijom, postoji mogućnost ostvarivanja prava na podsticaje za kvalitetna priplodna grla, a stočarima su dostupni i podsticaji za tov grla“, istakla je Biljana Petrović i dodala da su poljoprivrednicima na raspolaganju i mere za izgradnju objekata i nabavku poljoprivredne mehanizacije i do detalja upoznala učesnike sa uslovima i načinom podnošenja zahteva za ove vrste podsticaja. Naglasila je da se u većini „nacionalnih mera“ podsticaji ostvaruju po principu refundacije uloženih sredstava i da je izuzetak samo program za mlade koji se ostvaruje na osnovu „predračuna“.
„Što se tiče IPARD-a, on je namenjen nešto većim gazdinstvima i ove godine nije predviđeno raspisivanje javnog poziva za nabavku traktora, koji nas svakako očekuje naredne godine u okviru IPARD III programa. Podsetiću da traktor subvencionisan preko IPARD programa treba da ispuni EU standarde emisije izduvnih gasova, dok gazdinstvo treba da prati nacionalne zakonske regulative u oblasti poljoprivrede“, rekla je Biljana i dodala da su od ove godine po prvi put dostupni novi podsticaji kroz Projekat za konkurentnu poljoprivredu koji se realizuje na osnovu sporazuma o zajmu između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj po kome će korisnici granta imati učešće od samo 10 odsto.
„Poljoprivrednici podnose prijavu na osnovu koje im se odobrava podsticaj u visini od 50% od od vrednosti investicije, dok ostala sredstva obezbeđuju putem kredita poslovne banke (40% vrednosti investicije), a samo 10 procenata je sopstvenog učešća. Završen je prvi poziv za voćare, povrtare, vinogradare i odgajivače cveća, a uskoro očekujemo i novi poziv koji će obuhvatiti i stočare“, rekla je Biljana Petrović.
Iz Opšteg udruženja preduzetnika Bogatić naglasili su da poljoprivrednici ovog kraja imaju poteškoće prilikom podnošenja zahteva za odobravanje podsticaja koji mahom rešavaju odlaskom u Poljoprivrednu i stručnu službu Šabac. S obzirom da jedan potpis ili neuredna dokumentacija mogu biti razlog za produžetak postupka isplate subvencija, usled neophodne dopune podneska, ili čak razlog za odbijanje, prava i kompletna informacija je od suštinske važnosti. Nisu bili zadovoljni ni cenom svinja od 125 dinara po kilogramu, ali je kako kažu, ovaj problem rešen uz podršku Ministarstva poljoprivrede koje im je izašlo u susret.
Biljana Petrović je dodala da je Uprava za agrarna plaćanja već krenula u obradu zahteva iz 2021. godine, dok će po prispeću dopune podneska biti privedeni kraju i zahtevi iz protekle godine. Još jednom je apelovala na poljoprivrednike da zahteve podnose na početku roka i da pripreme što kvalitetniju i potpuniju dokumentaciju.
„Poljoprivrednici su mogli da se uvere da nema prioriteta, sve se radi po redu, i da svako ko ima problema može da se obrati Upravi“, rekla je srdačno dočekana Biljana Petrović, koja je imala priliku i da proba vanilice koje je napravila vredna domaćica Julijana Miljević, iz Salaša Crnobarskog.