U okviru Devete sednice IPARD II Odbora za praćenje predstavnici Evropske komisije, Evropske delegacije u Srbiji i Operativne strukture IPARD programa obišli su korisnike sredstava da bi se na licu mesta uverili kako IPARD „funkcioniše u praksi“. Prvo stajalište bilo je selo Lunjevci kraj Smedereva i proizvodni pogoni „Fruvite” d.o.o., našeg primera dobre prakse.
Fruvita je osnovana 2003. godine i nalazi se u smederevsko-gročanskom kraju, nadaleko poznatom po proizvodnji breskvi i jabuka, ali i šljiva, trešanja, kajsija i krušaka. Bavi se proizvodnjom voćnih sokova, nektara i napitaka, voćnih kaša. Pored pogona u Lunjevciima u selu Kolari se nalazi najsavremenija linija za proizvodnju voćnih kaša i jedinstvena linija za ceđenje svežeg voća. U preradu ulaze samo zreli, zdravi i neoštećeni plodovi svežeg voća koji se nabavljaju od lokalnih dobavljača.
Predstavnici Fruvite naglašavaju da je kvalitet u centru njihovog poslovanja, kao i stalno uvođenje inovacija. Imali su HACAP stnandard i pre zakonske obaveze za njegovo uvođenje. Prvi su na ovim prostorima ponudili 100% voćne sokove koji nisu iz koncentrata i premium kvalitet u PET ambalaži. Tako su se i odlučili da uz podršku IPARD programa nabave najsavremeniju aseptičnu liniju za punjenje voćnih sokova SERAC koja je smeštena u pogonu u selu Lunjevac.
Fruvita je za taj projekat ostvarila podsticaj u okviru Drugog javnog poziva za Meru 3 u sektoru voća. Visina investicije je oko 2,5 miliona evra dok je korisniku isplaćena suma od blizu milion eva (984.852,70 EUR, EU doprinos 738.639,52 EUR).
„Aseptično punjenje je finalni korak čitavog procesa posvećenog vrhunskom ukusu a sastoji se od sterilizacije ambalaže i punjenja ambalaže komercijalno sterilnim proizvodom u sterilnim uslovim. Ova linija je srce naše proizvodnje i omogućiće nam da u narednoj deceniji proizvodimo sokove vrhunskog kvaliteta. „Bez podrške IPARD programa u ovom trenutku ne bismo bili u mogućnosti da realizujemo ovaj projekt koji nam je doneo veći udeo na tržištu i rast izvoza od čak 50%“, kažu u kompaniji i naglašavaju da nisu imali većih problema u samom postupku odobravanja IPARD podrške, kao ni u zahtevnom procesu nabavke ove custom made linije.