Мера LEADER (Liaison Entre Actions de Développement de l’Economie Rurale – везe између активности за развој руралне економије) јесте ИПАРД мера која се спроводи кроз реализацију локалних стратегија руралног развоја које припремају и спроводе локалне акционе групе.
Локална стратегија руралног развоја (ЛСРР) јесте плански документ који за одређену територију израђује Локална акциона група (ЛАГ) за програмски период ИПАРД програма и која је одобрена од стране ИПАРД агенције.
Статус ЛАГ стиче удружење на одређеној територији у Републици Србији које обухвата рурална подручја, чији су оснивачи или чланови домаћа и страна физичка и правна лица и јединице локалне самоуправе, које је регистровано у складу са прописима којима се регулише правни положај удружења, које као обавезне органе управљања има скупштину, управни одбор и заступника, чији су обавезни циљеви прописани Законом о пољопривреди и руралном развоју и којем је одобрена ЛСРР.
Подручје ЛАГ мора бити кохерентно и имати довољну критичну масу у погледу људских, финансијских и економских ресурса. Поред тога, подручје ЛАГ мора имати више од 10.000 становника, највише 150.000 становника, која укључује насељена места са популацијом мањом од 25.000 становника. Исто подручје сме да припада само једној ЛАГ, што значи да једно партнерство може имати једну стратегију и једну територију.
ЛАГ треба да чине групе које представљају партнере из различитих друштвено-економских сектора на одређеној територији, и то: цивилног, привредног и јавног сектора.
ЛАГ ће бити одабрани на основу јавног позива који ће бити расписан за сва рурална подручја, како би се осигурала конкуренција између ЛАГ. Процедура одабира ЛАГ састоји се од две фазе: провере прихватљивости ЛАГ од стране ИПАРД агенције и процене ЛСРР прихватљивих ЛАГ према критеријумима селекције од стране Евалуационе комисије.
Мера 5 – Спровођење локалних стратегија руралног развоја – LEADER приступ ће обухватити следеће активности које су повезане са приоритетима из ЛСРР:
1) „Стицање вештина и анимирање становништва територије ЛАГ” за изградњу капацитета и анимацију одабраних ЛАГ,
2) „Текући трошкови” – за функционисање одабраних ЛАГ-ова,
3) Спровођење „малих пројеката” и
4) „Пројекти сарадње” за међутериторијалне или међународне пројекте (oва активност ће бити прихватљива у каснијој фази спровођења ИПАРД III програма).